Menu

Ürünler

İyotlu Naturel Tuz

Ham tuzun içerisinde bulunan yararlı elementlere dokunmadan mekanik rafinasyon yöntemi ile işlenen tuz,doğal boyutlu yapısı ile iyotlanmış olarak sofralarınız için hem sağlıklı hemde yüksek kaliteli bir tuzdur.
El değmeden üretilen bu tuz için gıda kodeksleri gereği son derece önemli olan iyot takviyesi tam otomatik sistemler tarafında sıkı kontroller altında ilave edilmektedir.

İyotun İnsan Vücudu İçin Önemi

İyot, boynun ön tarafında yer alan tiroit salgı bezinin salgılarının ana maddesidir ve organizmanın en önemli gereksinimlerinden birisidir. İnsan vücudunda ortalama 30-50 miligram civarında iyot bulunmaktadır. Bunun yarıdan fazlası tiroit bezinde, arta kalanı da kanda bulunur. İyot, tiroit bezinin salgıladığı triiyodotironin ve troksin hormonlarının bileşiminde bulunur.

Yeterli iyot alamayan bir organizmada guatr hastalığı meydana gelir. Boynun ön tarafında şişkinlikle kendini belli eder. Hastalık durumuna ve şekline göre ilâçla veya ameliyat yoluyla tedavi edilir. İyotlu tuz, normal yemek tuzuna 40/100 000 nispetinde iyodat konularak hazırlanır. Tuzun ışıktan etkilenmemesi için renkli poşetlerde saklanması ve uzun süre bekletilmeden tüketilmesi gerekir.

Nasıl Tüketmeliyiz ?

İyotlu tuz kullanılırken de tuzun pişme işleminden sonra yemeğin yenmesine yakın zamanda konulmasına özen gösterilmelidir. Aksi hâlde pişme esnasında iyot kayba uğrayacağından iyotlu tuzun hiç yararı olmaz.