Menu

Tarihçe

TARİHÇE

28. Osmanlı Padişahı olan III. Selim döneminde 18. yy. başlarında tuz üretimine başlandığı bilinen Tuzla'mızın adı 1862 yılında 32. Osmanlı Padişahı olan, Sultan Abdülaziz döneminde Kaldırım Tuzlası olarak adlandırılıyor ve aynı yıl çıkarılan "Tuz Talimatnamesi" ile tuzda devlet tekeli uygulanmaya başlanıyor.

"Kaldırım Tuzlası" ismi nereden geliyor: Tuz Gölü’nün her iki yakasında (Şereflikoçhisar-Kulu) yaşayan vatandaşların birbirlerine daha kolay ulaşabilmeleri için göl içine kaldırım taşları döşenerek bir yol yapılmış olup, daha sonra Tuzla'mızın ismi "Kaldırım Tuzlası" olarak adlandırılmıştır.

Günümüzde ise "Koyuncu Kaldırım Tuz İşletmesi" olarak ticari hayatına geçmişten gelen tecrübesini, günümüz teknolojisi ile birleştirerek başarılı bir şekilde ve Türkiye pazar lideri olarak devam etmektedir.

Tuz, 19. yüzyılda kimya sanayi gelişene kadar, yalnızca besin ve katkı maddesi olarak kullanılıyordu. Günümüzde ise kimya sanayiinin ana ham maddelerinden birini oluşturuyor. Tarım alanında hayvan yemi, hayvan sağlığı, ağaç bakımı ve yabani ot imhasında, trafikte kar ve buzla mücadelede hep tuz kullanılıyor. Sanayide ise, konserve yapımından gübre üretimine, dericilikten kozmetiğe, emaye yapımından tekstile, boya sanayiinden ilaç üretimine ve gıdaya kadar bir çok sektörün vazgeçilmez girdisidir tuz.