Menu

Tuz Hakkında

Nasıl Üretiyoruz

Tuz Gölü, yaklaşık 3500 km2 lik yüzölçümü ile İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin ortasında kapalı havzada yer almaktadır. Dünyanın tuzluluk oranı bakımından önde gelen sayılı göllerinden bir tanesidir. Yaklaşık 250 Milyon ton civarı rezervinin bulunduğu tahmin edilmektedir.

Ankara'nın Şereflikoçhisar ilçesine bağlı Kaldırım Tuz İşletmemiz, tuzluluğun en yoğun olduğu kuzey kesiminde yer almaktadır. Kış aylarından başlayarak yağmur ve kar suları ile beslenen tuz çözelti haline geçmektedir.

Bu dönemden itibaren üretim dönemine kadar geçen sürede suyun tuzluluk(NaCI) değerleri ARGE laboratuvar birimimiz tarafından sürekli kontrol altında tutulur. Buharlaşmanın hızlandığı Haziran aylarında ilk tuz kristalleri oluşmaya başlar. Bu kristaller daha sonra suyun altında birleşerek sert bir tuz tabakası meydana getirir.

Oluşan her bir tuz kristali aynı zamanda beraberinde eser elementleri tutar ve bir takım minarellerle birlikte çökmeye başlar. Uygun kalite ve kalınlıkta tuz oluşumunun ardından Ağustos ayında sıcak yaz dönemi başladığında neredeyse bütün su buharlaşmış olur.

Üretim planlamasının ardından özel olarak imal edilmiş tuz kesme makinalarımız istenilen kalınlıktaki tuzu çok hassas bir şekilde elde etmektedir.Bunun yanı sıra kullanmış olduğumuz üretim tekniği ile gölün jeolojik katmanlarına hiçbir hasar vermeyerek çevreye dost bir üretim gerçekleştirmektedir.

Sahalarımızda stok edilen bu tuz kısa süre içerisinde yüzey katmanında hava ile olan teması neticesinde sertleşerek etraftan gelebilecek kirliliklerin ve yağmur sularının etkilerinden korunmuş olur. Elde edilen bu tuz doğal ham tuz'dur.